بیمه بدنه خودرو

بیمه بدنه خودرو از جمله بیمه نامه های شرکت بیمه ایران است که طی آن، خودرو بیمه شده در صورت بروز حادثه، صدمه ،آتش سوزی و سرقت توسط بیمه گر مورد حمایت قرار می گیرد. البته باید در نظر داشت اتومبیل  متقاضی بیمه بدنه می بایست شرایط اولیه بیمه شدن راا داشته باشد و قابلیت بیمه شدن داشته باشد. کلیه خودرو هایی که مالک آن دارای مسئولیت در قبال آن است، به این بیمه نامه نیاز دارند، برایی مثال خودرو هایی که به صورت لیزینگ یا اقساط تهیه می شوند، می بایست به وسیله بیمه بدنه خودرو سطحی از پوشش بیمه را انتخاب و جهت صدور بیمه نامه اقدام نمایند.

اهداف بیمه بدنه خودرو

از اهداف بیمه بدنه اتومبیل می توان به کاهش نگرانی مالک خودرو از حوادث احتمالی و هزینه های خسارات ناشی از آن برای اتومبیل است. پوشش های بیمه در بیمه بدنه اتومبیل سطوح متفاوتی دارند که بیمه گزار بر اساس انتخاب خود موارد پوشش بیمه را انتخاب نموده و با پرداخت مبلغ حق بیمه، اتومبیل خود را در مقابل خسارات مورد توافق در بیمه نامه، بیمه می نماید.

شرایط اتومبیل جهت بیمه بدنه خودرو

جهت درخواست بیمه بدنه، خودرو می بایست حائز شرایط بیمه بدنه باشد، این شرایط به شرح ذیل است:
سال تولید خودرو، حداقل کم تر از ده سال باشد، خودرو هایی که بیش از ده سال از تولید آن ها گذشته، با پرداخت ۵% حق بیمه مضاف بر تعرفه بیمه بدنه، به ازای هر سال، می توانند خودرو خود را بیمه نمایند.
اتومبیل هایی که ۲۰ سال از تولید آن ها گذشته، جهت درخواست بیمه بدنه نیاز به مجوز از مدیریت بیمه های اتومبیل دارد.
بازدید کارشناس از اتومبیل جهت تایید و مشخص نمودن سلامت بدنه و همچنین ثبت خساراتی که اتومبیل از قبل دیده، در قرار داد بیمه نامه از وظایف کارشناس است، دقت داشته باشید کارشناس می بایست دارای مجوز کارشناسی بازدید بوده و دارای کد اختصاصی باشد.

بیمه بدنه خودرو

بیمه بدنه خودرو

خسارات تحت پوشش بیمه بدنه خودرو

هر گونه آسیب به خودرو از نوع برخورد، سقوط ، ضربه و…
خساراتی در حیطه آتش سوزی، انفجار، صاعقه به اتومبیل یا لوازم یدکی آن
سرقت از خودرو و یا آسیب به خودرو در حین سرقت نیز جزو خدمات پوشش بیمه است
خسارت به باطری، لاستیک خودرو که در اثر هر یک از حوادث و اتفاقات ذکر شده، برای خودرو تا ۵۰% قیمت اجناس نو، قابل پرداخت است
خسارت هایی که تحت پوشش بیمه بدنه نیست
خسارت هایی که بر اثر سیل و زلزله و آتش فشان به خودرو تحمیل می شود
خسارت هایی که برای خودروی بیمه شده، در مسابقات اتومبیل رانی یا تست سرعت ایجاد شود
خسارت هایی که بر اثر حمل مواد شیمیایی قابل اشتعال و انفجار برای خودرو ایجاد می شود
خسارت هایی که بر اثر پاشیده شدن اسید و ضد رنگ و مواد شیمیایی این چنینی به بدنه خودرو ایجاد شود (مگر در حین حوادث تحت پوشش بیمه رخ دهد)
خسارت هایی که در حین تعقیب و گریز از ماموران نیروی انتظامی و در پی سرپیچی از قانون رخ دهد
خسارت هایی که فرد دارای گواهینامه نباشد و خودرو را دچار حادثه نماید، شامل بیمه بدنه نمی باشد
خسارت هایی که راننده با مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی موجب بروز آن شده باشد

پوشش های تکمیلی بیمه بدنه خودرو بیمه ایران

دریافت غرامت به جهت عدم استفاده از خودرو در زمان پذیرش خودرو در تعمیرگاه، این غرامت برای نهایتاً ۳۰ روز در نظر گرفته شده و مبلغ آن به صورت روزانه ۲۰،۰۰۰ ریال در نظر گرفته شده.
بیمه شیشه های خودرو جهت شکستن در شرایطی غیر از حوادث ذکر شده، که این حق بیمه به میزان ۵% حق بیمه بدنه سالانه خواهد بود و مبلغ روز شیشه اتومبیل را با کسر ۱۰% فرانشیز تامین می نماید.
بلایای طبیعی هم چون سیل، زلزله، آتش فشان جزو خطرات و حوادث تحت پوشش بیمه بدنه بیمه ایران نمی باشد، اما طبق موافقت با هیئت مدیره بیمه ایران، با پرداخت ۵% حق بیمه سالیانه بیمه بدنه، این پوشش جزو خسارات قابل جبران در بیمه قرار خواهد گرفت.
خسارات ناشی از کشیده شدن اشیا تیز بر روی رنگ خودرو.
خسارات ناشی از سرقت کلی قطعات خودرو.
خسارات ناشی از دزدیده شدن لوازم داخلی خودرو در حین ایست خودرو، بدون دزدیده شدن خود اتومبیل (در حالت عادی این پوشش در بیمه بدنه نمی باشد، اما بیمه گذار می تواند در شرایط پوشش های تکمیلی این نوع پوشش را انتخاب نموده تا در صورت بروز این نوع سرقت لوازم خودرو، نظیر رادیو-پخش، رینگ و لاستیک و آینه های بغل و… تحت پوشش بیمه قرار گیرند)

نحوه پرداخت بیمه بدنه خودرو در بیمه ایران

پرداخت حق بیمه در شرکت بیمه ایران به دو صورت انجام می گردد که در زیر به آن اشاره می کنیم:
پرداخت نقدی بیمه بدنه
فیش نقدی توسط اداره صدور و به مشتری تحویل داده می شود
بیمه گزار در صورتی که پرداخت حق بیمه را به صورت نقدی انجام دهد، ۱۰% تخفیف حق بیمه شامل وی خواهد شد
پرداخت اقساطی بیمه بدنه :
طبق قوانین بیمه ایران، پرداخت حق بیمه به صورت اقساط با پرداخت ۳۰% مبلغ حق بیمه در ابتدا، و مابقی طی ۴ الی ۸۸ قسط ماهانه و متوالی پرداخت گردد.

منبع: بیمه بدنه خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *