تین کلاینت

دستگاه تین کلاینت ( thin clients ) یک رایانه کوچک به همراه نرم افزارهایی جهت شبکه ها و سیستم های رایانه ای هستند، که علاوه بر استفاده از منابع سخت افزاری کم دارای کارایی بالا و مقدار امنیت زیادی در سیستم های شبکه رایانه ای ایجاد می کند. در واقع تین کلاینت ها به شکل یک رابط عمل می کنند و به یک شبکه و سیستم مرکزی نیازمند هستند، تین کلاینت ها می توانند هم دارای سیستم عامل و یا بدون آن باشند. به این صورت که دارای یک سیستم عامل محلی بوده و یا جهت بارگذاری به یک سرور مرکزی نیازمند باشند. انواع گوناگون سیستم از جمله ویندوز، لینوکس و یونیکس را می توان روی این این سیستم ها نصب و اجرا نمود.

مزایای استفاده از تین کلاینت

سیستم تین کلاینت ها نیز مانند زیرو کلاینت ها فاقد هر گونه قطعات مکانیکی از جمله هارد، رم، دیسک و فن می باشند، بنابراین نگهداری از این سیستم ها آسان بوده و هزینه کمتری نیاز دارند. تین کلاینت ها به دلیل اندازه کوچک و حجم بسیار کم، مناسب فضاهای محدود می باشند. مقدار حرارت تولیدی این سیستم ها کم بوده بنابراین جهت مکان های صنعتی و یا محیط های با  درجه حرارت بالا مناسب تر هستند.

مقدار برق مصرفی این دستگاه ها بسیار کم بوده و در مکان هایی که نیاز به تعداد زیادی سیستم رایانه ای می باشد استفاده از این دستگاه ها مقرون به صرفه تر است. از دیگر مزیت های این بخش قیمت بسیار پایین سیستم تین کلاینت نسبت به یک سیستم کامپیوتری کامل می باشد. بخش تعمیر و نگهداری این سیستم ها نیز به هزینه کمتری نیاز دارد.
تین کلاینت جهت VDII هایی که در سیستم عامل به صورت سیستم باز به شکل یک نقطه انتهایی عمل می کنند و کاربر استفاده کننده از آن به راحتی می تواند توسط پشتیبان آن سرور کنترل  شود. سیستم عامل های اینن دستگاه ها به دلیل عدم ارتباط مستقیم با کاربر کمتر دچار ویروس و خرابی شده و در نسخه های لینوکس اینن سیستم هرگز دچار ویروس نخواهند شد.

 

کاربرد دستگاه تین کلاینت

امروزه استفاده از دستگاه تین کلاینت در سازمان ها، ادارت دولتی، خصوصی و بسیاری از مکان های دیگر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، زیرا این دستگاه ها پشتیبانی و امنیت را آسان کرده و کنترل بهتری می توان بر روی ورودی و خروجی اطلاعات داشت. با توجه به استفاده از سیستم تین کلاینت ها با توجه به این که اطلاعات به صورت محلی ذخیره نمی شود، بنابراین نگرانی از  دست رفتن اطلاعات و یا آسیب دیدن آن کمتر خواهد بود.

عدم استفاده از آنتی ویروس نیز جز یکی دیگر از مزایای استفاده از این سیستم ها می باشد. امروزه این سیستم ها در بسیاری از ادارات و سازمان ها مورد استفاده است. اما از مهم ترین مشتریان این سیستم ها می توان به بانک ها، آموزشگاه ها، سازمان هایی با شعبات متعدد، مدارس، دانشگاه ها و… نام برد. از جمله مزایای دیگر این سیستم ارتقا راحت آن توسط سرور مرکزی بدون هرگونه تغییر و یا تبدیل تین کلاینت ها می باشد.

ویژگی های اصلی تین کلاینت

از ویژگی های اصلی تین کلاینت ها می توان به مواردی چون:۱-امنیت بالا،۲- کنترل و نظارت بهتر،۳- هزینه سخت افزاری کمتر،۴- سهولت ارتقا،۵- ذخیره انرژی،۶- وابستگی به سرور،۷- اشغال پهنای باند کمتر، ۸۸- فضای حافظه مناسب اشاره کرد.

انواع تین کلاینت

تین کلاینت ها براساس پروتکل و فناوری بکار رفته در آن می توان به دو بخش۱- پروتکل citrix ICA و ۲-پروتکل RDP تقسیم نمود. در پروتکل Citrix به کلاینت ها این امکان داده می شود تا با سرور مرکزی به طور مستقیم ارتباط داشته باشند. این پروتکل در بسیاری از اپلیکشن های تحت ویندوز قابل اجرا می باشد. در پروتکل RDP نیز توسط شرکت Microsoftt توسعه پیدا کرده و با آن امکان برقراری ارتباط میان سرور و کلاینت فراهم می شود.

منبع: تین کلاینت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *