محلول پاشی کود آهن و مقدار اثر گذاری بر گیاهان

مصرف کود آهن به شکل محلول پاشی همراه با ترکیبات مانند سولفات آهن و اسید سولفوریک در موارد زیادی می تواند اثرگذار باشد. در موارد زیادی محلول پاشی جهت گیاهان دچار کمبود آهن و یا در مورد پیشگیری از کمبود آهن با مقدار درصدی یک تا دو درصد سولفات آهن ( مقدار ۲تا۴ گرم در لیتر آهن ) در کم کردن مقدار زرد برگی یا همان کلروز گیاهان بسیار موثر می باشد، البته در بعضی موارد سوختگی در سطح برگ ایجاد می شود که در این حالت باید مقدار غلظت کود آهن را کاهش داد. زیرا استفاده از چنین غلظت های بالایی به دلیل آهن در محلول هیدروکسید آهن رسوب کرده و مقدار غلظت آهن در محلول کاهش می یابد بنابراین آن چه جهت محلول پاشی در نهایت مصرف می گردد بیشتر رسوب کلوییدی هیدروکسید آهن بوده و مقدار غلظت واقعی آهن در محلول کم است.

محلول پاشی کود آهن

محلول پاشی کود آهن

یکی از موارد مشکل ساز در محلول پاشی کود آهن مقدار جذب پایین هیدروکسید آهن از راه برگ می باشد. که جهت جلوگیری از این حالت می توان اسید سولفوریک غلیظ در حدود یکی میلی لیتر در یک لیتر آب را افزوده و سبب کاهش درجه اسیدیته تا حد سه درصد گشته، در این حالت به دلیل این که رسوب آهن هیدروکسید کم تر تشکیل می گردد بنابراین مقدار سولفات آهن کم و خطر سوختگی برگ نیز کمتر می شود و مقدار جذب آهن در این اسیدیته، مناسب شده و از روش محلول پاشی بر روی برگ جذب بهتری صورت می گیرد.

چند توصیه مهم در مورد محلول پاشی کود آهن

مقدار اثرگذاری محلول پاشی بستگی به عوامل زیادی دیگر دارد محیط و نوع سن گیاهان جهت مصرف این نوع روش کود دهی باید از قبل سنجیده شود مصرف خودسرانه مصرف کود آهن و بدون آگاهی از نحوه مصرف و مقدار اثر گذاری شاید دارای عملکرد خوبی برای محصولات شما نباشد. این نوع کود آهن بیشتر جهت محصولات غیر باغی استفاده می شود. در مورد مقدار غلظت و دز مصرفی و نکات مهم جهت فصل و زمان مناسب کود دهی گیاهان باید با توجه به راهنمای درج شده بر روی بسته بندی کود آهن تهیه شده عمل کرد تا بتوان بهره وری بهتری را از این طریق بدست آورد.

منبع: محلول پاشی کود آهن و مقدار اثر گذاری بر گیاهان

کود  کود گیاهان  کود گیاهان آپارتمانی  کود گلهای آپارتمانی کود گیاهان خانگی

کود گیاهان زینتی  کود کاکتوس  انواع کود  کود گلدان  کود باغچه

کود کمپوست  کود زیستی  کود ارگانیک  کود آهن  کود آهن برای گیاهان

کود بیولوژیک  کود آهن بیولوژیک کود اورگانیک  کود هیومیک اسید

کود پسته  کود برای پسته  کود برای درخت پسته

کود مخصوص پسته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *